תוכנית לימודי תעודה

הגירה, כלכלה וביטחון לאומי

הגירה הפכה לזירת משחק של מעצמות, מבריחים, סוחרי אזרחות וגופים ביטחוניים ופוליטיים. הצורך בהבנה של הקשר בין הגירה לכלכלה גלובלית ולביטחון הלאומי, הנו צורך ממשי שמטרתו לרכוש מיומנויות ניתוח והבנה. 

למה נוצר הצורך בלימוד על הגירה, כלכלה וביטחון לאומי? הגירה הפכה לזירת משחק של מעצמות, בה מוחלף כח עבודהבתמורות כלכליות, הישגים פוליטיים וביטחוניים. הצורך בהבנה של הקשר בין הגירה מודרנית לכלכלה גלובלית ולביטחון הלאומי הנו צורך ממשי ברכישות מיומנויות ניתוח בתחום.

כיצד תשפר התוכנית את הבנתי את התחום? 

התוכנית נבנתה אחרי מחקר רחב היקף שכלל את הגורמים והסיבות של היווצרות גלי הגירה מודרניים, השפעתם על הכלכלה ועל הביטחון הלאומי: ⇐ גורמי משיכה/דחיפה שמביאים לגידול בזרמי ההגירה 

⇐ חקיקה במדינות מפותחות וחקיקה ואמנות בינלאומיות 

⇐ סקטור העסקי והגירה, יבוא כח עבודה, יצוא עבודה 

⇐ זיהוי גורמים מסייעים/מונעים התפתחות של הגירה 

⇐ השפעות פוליטיות על זרמי ההגירה 

⇐ כיצד משפיעה ההגירה על הביטחון הלאומי? 

⇐ פשיעה בקרב מהגרים 

⇐ שינויים טכנולוגיים ומעקב אחר תנועות אוכלוסין 

התוכנית בוחנת את קבלת החלטות בתחום הגירה, כלכלה וביטחון לאומי ומביאה ניתוחים שיתרמו להבנה והתמודדות של הלומדים את התחום.

האם זה מקצוע של מאה ה-21? על-פי עיתון כלכליסט: "יועץ טראמפ פיטר נבארו: "המכסים על מקסיקו לא נועדו להעביר משרות לארה"ב, זה עניין של ביטחון לאומי". עם זאת בסדרת ציוצים חדשה כתב הנשיא האמריקאי כי ההחלטה להטיל מכסים על מקסיקו עד לפתרון בעיית המהגרים תביא לכך שחברות יחזרו לארה"ב; לדברי היועץ, פיטר נבארו, מדובר ב"צעד מבריק".

מה הן מטרות התוכנית? 

תוכנית הלימודים בנושא הגירה, כלכלה וביטחון לאומי לה למטרה, להקנות ולהביא את הידע, הכלים המעשיים ואת הפתרונות של הקהילה המקצועית הבינלאומית היישר לפתחו של הלומד הישראלי. 

כמו כן המטרה היא להכשיר ולהיות אבן שואבת של ידע בתחום של הגירה, כלכלה וביטחון לאומי ותוכנית נושאת הדגל של שיתוף פעולה בינלאומי בישראל. התוכנית דוגלת במתן דוגמאות של ניתוחי עומק מהעולם. התוכנית הנה תוכנית דינמית שמתעדכנת לעיתים קרובות, וזאת על מנת לענות על הצרכים של התחום החדש.

כיצד לומדים ומה מקבלים בתוכנית?

הלמידה בתוכנית מבוססת על מערך היקפי של למידה מודרכת ועצמאית באמצעות הפלטפורמה הזאת.

שעות לימוד: 112 שעות אקדמיות

התוכנית מתחילה מיום היכרות ומבואות לתחום ובו מרצי ומומחי הקורס מסבירים את התחום, מדריכים באופן אישי לשימוש במערכת הלמידה.

לאחר יום היכרות, הלומדים עוברים ללמידה של הקבוצה באינטרנט. הלמידה לפי לוח קבוע מראש, אך אפשר ללמוד כל שיעור במועד שנח בשבוע של השיעור ואף לחזור על השיעור.

בחינת ידע וסיום הקורס: הלומדים יכולים לבחור מטלה סופית: א. פרויקט אישי מלווה; ב. מבחן סופי

ציון המעבר: ציון מעל 60 מקנה זכות לתג הקורס

ציון התעודה: ציון מעל 70 מקנה זכות לתעודת גמר של הקורס

 

רישום קבוצתי

הנחת קבוצה

מחיר מיוחד

עבור 3 מודולים

רישום מוקדם

הנחה של 5%

קורסי חובה בתוכנית:

מרצים של התוכנית

ד"ר גלית בן ישראל

מרצה בתוכנית

ד"ר גלית בן ישראל – במשך עשור מנחה עובדי עיריית תל אביב ועיריות נוספות בתחומי מהפכת המידע ואסטרטגיות התמודדות עם היצף טכנולוגי. מומחית למצבי משבר. יוזמת ומשתתפת בסדנאות של NATO לביטחון לאומי ומצבי משבר.​

ד"ר מרינה שורר

ראש התוכנית

ד"ר מרינה שורר מנחה סדנאות של סייבר בערים חכמות באירופה, יוזמת פורום מומחים בתחום. ד"ר שורר בוגרת אוניברסיטת תל אביב, מרצה להגירה וכלכלה יותר מ-20 שנה, מרצה בתחום של סייבר וביטחון לאומי.

פרופ' ארנון אדלשטיין

חוקר

פרופ’ ארנון אדלשטיין קרימינולוג במקצועו. רכש את הכשרתו באוניברסיטה העברית בסוציולוגיה, ובהמשך התמחה בלימודי הקרימינולוגיה. ארנון מלמד במגוון מכללות ואוניברסיטאות.

תעודת גמר

עמידה בתנאי הלימוד ובהתאם לציון הסופי מזכה בתעודת בוגר התוכנית "הגירה, כלכלה וביטחון לאומי" מטעם IDmap Institute

Immigration and National Security badge –  תג הגירה, כלכלה וביטחון לאומי
תעודה בתחום של הגירה, כלכלה וביטחון לאומי מעניקה הכשרה בתחום שעובר שינויים דחופים מזעוזעים פולטיים וכלכליים בכל העולם, לרבות בישראל.

מכוני מחקר בינלאומיים ומוסדות להשכלה גבוהה, מצביעים על שינויים דמוגרפיים, תרבותיים ופוליטיים שעושיים לשנות ללא הכיר את המרכם החברתי והפוליטי של העולם.

הכשרה מתאימה של הגורמים העוסקים בהגירה יכולה להוות בסיס איתן לבניית אסטרטגיה ארוכת שנים של פיתוח יכולות לאומיות בתחומי הגירה וכלכלה, תוך לקיחה בחשבון של גורמים המעורבים בסוגיות של הביטחון הלאומי.  

היכרות ולימוד של תופעת ההגירה, השלכותיה על הכלכלה  מאפשרת לגורמים ביטחוניים ולעובדים לקחת חלק פעיל, יוזם ומרכזי יותר ולהשפיע על בטחון התושבים באופן שלא היה אפשרי בעבר.

שאלות נפוצות

התוכנית מיעודת לאנשי מערכת הביטחון , מקבלי החלטות, משפטנים, עובדי המגזר הציבורי והמגזר השלישי, יזמים, סטודנטים, מחפשי עבודה

בסוף התוכנית לאחר סיום חובות הקורס

כל נושא מתבסס על אופן הוראה שמתאים לו. לרוב השיעורים כוללים חומרי וידיאו, קיראה, ותרגילים. יום המפגש עם המרצים מוקלט וניתן לצפות בו לאחר המפגש.

אנחנו מספקים מענה טלפוני אנושי בשעות עבודה רגילות מ-8:30 עד 17:00. כמו כן, ניתן לשלוח אימייל עם שאלות ומדריכים התוכנית יצרו קשר תוך יממה. 

המכון אינו מספק עבודה ללומדים. יחד עם זאת במסגרת יום המפגש עם המרצים ניתנים דוגמאות של תפקידים שהדרישות אליהם כוללים ידע בתחום הגירה, כלכלה וביטחון לאומי. 

אנחנו נשמח לענות על שאלות נוספות לגבי התוכני. יצירת קשר

המלצות

"תוכנית מרתקת! הרבה ידע, מושגים, דברים ששומעים עליהם בתקשורת אבל אף פעם לא מבינים עד הסוף. עזרו לי מאד עם הבנת החוקים הבינלאומיים, שיקולים כלכליים של הגירה ועוד המון נשואים שרציתי להבין. ממליץ בחום!"
יורם א.
רמת גן
"שיטת הלימוד של מפגש אישי עם המרצים ושיעורים אינטרנטיים מאפשרת גם היכרות אישית עם המרצה וגם אפשרות של לימוד עצמי. הנושא של הגירה וכלכלה מתאים בצורה מעולה לשיטה הזאת. תרגלתי ניתוח עצמאי וקיבלתי משוב יקר ערך".
חיים פ.
ראשון לציון