• אין מוצרים בעגלה.

פוליטיקה וירטואלית בישראל

נכתב על-ידי: ד"ר מרינה שורר

מי שהזדמן לו לבקר בפייסבוק נחשף בוודאי להצעות להפוך לחבר של אופיר פינס, אנסטסיה מיכאלי, גדעון סער, זאב ביילסקי ועוד רבים וטובים. פוליטיקאים מקימים קהילות של תומכים ומאמצים לחיקם את המדיום הדיגיטלי על מנת להגיע לבוחרים הפוטנציאליים במהירות וביעילות. הפוליטיקה הישראלית מעתיקה במהירות את הדפוס של שימוש במדיה האינטרנטית אשר רווח היום בכל העולם והמגמה הולכת ומתרחבת. כך, בארה"ב שימוש של פוליטיקאים באינטרנט גדל בעשרות אחוזים בין מערכת בחירות אחת לשניה וכיום לא ניתן למצוא מטה של פוליטיקאי ללא תמיכה אינטרנטית מאסיבית.
טובי המוחות האינטרנטיים מגוייסים למשימה על מנת להפוך את הפוליטיקאים למושכים יותר מבחינת קהל היעד שלו, לשנות את התדמית הקיימת ולבנות נוכחות אינטרנטית שהרבה פעמים אינה תואמת את המעמד היחסי של אותו הפוליטיקאי בציבור של הלא משתמשים. אולם, למרות המאמצים הכבירים המושקעים לצורך המאמץ, מעקב עיקבי חושף כי מרביתם עדין אינם השכילו להשתמש בכלים שמזמן להם המדיום בצורה יעילה יותר. כך, הרבה פעמים ניתן לראות אתרים סטטיים שחושפים מצע ומידע אודות הפוליטיקאי ללא אפשרות תגובה או משוב. המידע באתרים מתעדכן לעיתים רחוקות אם בכלל ואפילו הצעות החוק או הדיונים של אותו הפוליטיקאי לא מוצאים את מקומם באתרים הללו.

מרביתם גם נמנעים אם מחוסר ידע או מחוסר עניין מלהשתמש באופן פעיל בכלי הבלוגים או עדכונים שותפים ומשאירים את המלאכה לצוות צעיר ודינמי אך חסר ניסיון מקצועי ופוליטי. כך, קורה שתגובות של פוליטיקאים נשמעים הרבה פעמים מתלהמות או חסרות נימוס כאילו שנכתבו על-ידי צעירי הצופים בו בזמן שמדובר באיש מבוגר הידוע בלשונו המדויק וספרותי.

אפשר לדמות את השימוש הפוליטי במדיה החדשה בשימוש בטלוויזיה לצורכי ריהוט. הקופסא אסטטית ויכולה להתאים למגוון הרהיטים בבית, ניתן אפילו להניח עליה צרור מפתחות או אגרטל פרחים, אבל איך להשתמש בה לצורכי בידור עדיין לא למדו. אנחנו עדין בתחילתו של תהליך של אימוץ של נורמות פוליטיות חדשות וניסיונם במדיום החדש. בבחירות העתידיות נראה כי השימוש באינטרנט ילך ויגדל, יהפוך ליותר מקצועי ויותר יצירתי וכך הרעיון של הדמוקרטיה המקוונת יתפוס תאוצה.

אוגוסט 21, 2019

פלטפורמה ייחודית של מכון IDmap מיועדת להוראה מקוונת בתחומי ביטחון ללומדים, מוסדות ממשל, אקדמיה וחברות פרטיות. הפלטפורמה מאפשרת לימוד רציף בנוחות וביעילות. אנחנו מציעים תוכניות לימוד בתחומי אבטחת מידע וסייבר, ניהול טכנולוגיות ביטחוניות, כלכלה גלובאלית וחינוך מרחוק. פלטפורמה של המכון מאפשרת מבדקים, מבחנים פתוחים ובחינות קבוצתיות למטרות לימוד קבוצתי. ניתן לפנות אלינו ליעוץ והכוונה באימייל: office@idmap.co.il